پین استوانه ای فلزی

پین استوانه ای فلزی بدون سر یا پین فلزی استوانه ای شکل بی سر یک مفتول استوانه ای دایره ای شکل بدون گل یا بدون کلگی می باشد که دارای نمونه مدل ها و متریال های مختلفی است. علی رغم ساده بودن شکل پین گرد استوانه ای کاربرد های خاص و بسیار مهمی دارد.

این مدل کالا در زبان انگلیسی به لاتین (Dowel Pins) نوشته میشود و به فارسی پین رولپلاکی گرد معنی میشود و به دو شکل توخالی و لوله ای و توپر میله ای وجود دارد.

 • نمونه دول تو پر (empty dowel pin)
 • نمونه دول تو خالی ( full dowel pin)

انواع مدل، ابعاد، جنس و انواع شکل پین استوانه ای تو پر و تو خالی از متریال های مختلف در صنایع صنعتی و غیر صنعتی به مصرف میرسند و کاربرد های فراوانی در اتصالات موقت و اتصالات نیمه موقت دارند.

برخا به اشتباه این موضوع برداشت میشود که یک مفتول فلزی ساده است، لازم به ذکر است که یک مفتول فلزی ساده را نمیتوان با این کالا مقایسه نمود و استاندارد پین های استوانه ای ( استاندارد DIN 2338)، ( استاندارد ISO 2338) به مراتب در کاربرد هایی که دارد بسیار مهم است. از جمله:

 • قسمت سر و ته آن صیقل یا کونیک باشد.
 • از فلزات مخصوص و مقاومت های استاندارد برخوردار باشد.
 • لبه های آن به طور استاندارد تراش خورده باشد.
 • بدنه یک دست و بدون خط و خش باشد.
 • بدون انحنا و کجی باشد.
 • ابعاد دقیق و برخا زیر میلیمتری استانداردی داشته باشد.
 • بدنه کاملا ترازی داشته باشد (تلورانس).
 • موارد دیگر که در ادامه صفحه ذکر شده است.

در ادامه تصویر پین استوانه ای شکل فلزی را میتوانید مشاهده نمایید سایزها، جنسها، مدلهای پین فلزی استوانه ای قابل مقایسه هستند. در عکس پین استوانه ای تو پر، لبه های آن را میتوان دید که به صورت استاندارد تراش داده شده است.

همچنین اندازه ضخامت نازک و ریز و ضخامت بزرگ و درشت آن ها در طول های مختلف بیانگر تنوع سایز بندی را در این دسته از اتصالات نشان میدهد.

ضخامت قطر بدنه و اندازه طول کلی میتواند از ریزترین سایز مانند قطر پین فلزی یک میلیمتر شروع شود که بیانگر ظرافت و دقت تولید، و کاربرد های خاص و ویژه در این مدل محصولات است.

خرید پین استوانه ای تو پر، فروش پین استوانه ای تو خالی، انواع پین استوانه گرد، شکل پین دایره ای فلزی، سایز پین گرد ریز
انواع پین های استوانه ای فلزی

جهت خرید پین استوانه ای تو پر گرد و یا خرید پین استوانه ای تو خالی گرد نیاز به یک سری اطلاعات و مشخصات فنی میباشد تا انتخاب صحیح و خرید مناسبی داشت که با مطالعه این صفحه اطلاعات خرید مناسبی کسب مینمایید.

جهت اطلاع از قیمت پین استوانه ای فلزی در انواع مدل و شکل، انواع جنس و متریال و گرید ها، انواع سایز و اندازه (قطر و ضخامت و طول و ارتفاع)، انواع مارک و برند های ایرانی و خارجی (چینی، تایوانی، ژاپنی، آلمانی)، انواع رنگ و روکش و گالوانیزه ها، انواع استاندارد ها (دین، ایزو، ای اس تی ام)، و دیگر موارد پس از مطالعه این صفحه میتوانید با دفتر فروش تماس بگیرید.

قطعه مد نظر خود را با مشخصات کامل و تعداد مورد نیاز بیان نموده تا کارشناسان فروش مجموعه استعلام موجودی و قیمت پین گرد استوانه ای را ارائه دهند.

مشخصات مهم و کاربردهای پین فلزی استوانه ای

کاربرد ها و مدلهای مختلفی از انواع پیم استوانه ای تو پر و تو خالی میتوان دید به طور مثال در اتصالات موقتی قطعات و ابزاری که خروج راحتی برای آنها امکان‌ پذیر نباشد از یک سری مدل پیم های استوانه ای استفاده می‌شود.

مکانیزم و عملکرد این مدل پیم استوانه ای فلزی باعث ایجاد نیروی جانبی شده و از خارج شدن تصادفی آنها از محل نصب جلوگیری می‌کند. هر چند که شکل ظاهری یکسانی دارند ولی دارای ابعاد و اندازه هایی هستند که هر کدام کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

از انواع کاربرد پین استوانه ای به موارد بسیار زیادی میتوان اشاره نمود، این مدل پیم گرد استوانه ای جهت اتصال محکم قطعات ماشین‌ آلات و دستگاه های حساس، دستگاه های مکانیکی، ساخت مولتی روتور ها و پرینتر سه بعدی و موارد مشابه دیگر استفاده می شود.

پین‌های استوانه ای دقیق، قطعاتی هستند که با تلرانس‌های کمی طراحی و ساخته میشوند تا از تراز دقیق بین اجزای مکانیکی اطمینان حاصل کنند. آنها اغلب در نصب هایی که نیاز به موقعیت یابی بسیار دقیق دارند، مانند ماشین آلات، تجهیزات تولیدی و مجموعه های خودرویی، هوا فضا، دستگاه های الکتریکی و مخابراتی و غیره استفاده می شوند.

قابلیت باز و بسته شدن موقتی را دارد، در نقطه، اتصال را ممکن می کند، شکل خاص آنها باعث ایجاد نیروی جانبی شده و از خارج شدن آنها جلوگیری می کند. قدرت و مقاومت بالایی دارد و تحمل فشار زیادی را متحمل میشود. ضامن شفت و پیچ و مهره ها در نصب میشود و ایمنی نصب را بالا میبرد.

به پیم استوانه ای دقیق پین مهندسی و یا پین موازی نیز میگویند.

مدل ها و استاندارد ها

از مدل های پین انطباقی، اتصالی محصوب شده و طبق استاندارد din2328 در سه مدل اصلی دارای کلگی محدب، دارای انتهای مخروطی، و نمونه هایی با کلگی تخت و کونیک می باشند.

استاندارد پین استوانه ای نیز بخش مهمی است که هر نمونه استاندارد دارای ویژگی ها و مشخصه های مخصوص به خود را دارد. ساخت و تولید پیم استوانه فلزی نیاز به بررسی و رعایت استاندارد ها است تا قطعه نهایی اصولی باشد و دارای نقص نباشد.

استانداردهای مختلفی نظیر EN و ISO و DIN و ASTM و غیره وجود دارد که یکی از پرکاربردترین استاندارد پیم استوانه فلزی ISO 2339 یا DIN 1 و DIN 7 استاندارد DIN 6325 و IS 6669 و DIN ISO 8734 میباشد. البته نمونه استاندارد های پر مصرف مختلفی نیز وجود دارد.

انواع جنس و مواد ساخت

متریال، جنس پین استوانه ای در ساخت و تولید پین استوانه ای مهم است. از انواع جنس پین استوانه ای فلزی و پلاستیکی میتوان به نمونه های زیر اشاره نمود.

متریال های فولادی در گریدهای مختلف نظیر ۸/۸ ، ۱۰/۹ ، ۱۲/۹ ، ۱۴/۹ که بدون روکش و یا با انواع روکش یا پوشش گالوانیزه (سرد، گرم، داکرومات) میتواند ساخته شود، کلاس های مختلف ۵/۶ و ۵/۸ آهنی و فلزات ضد زنگ استنلس استیل ۳۰۴ و استنلس استیل ۳۱۶، استیل گرید A2 و استیل گرید A4 و همچنین برخی موارد خاص تر که به آنها اشاره میشود.

گریدهای استنلس استیل مانند استیل ۳۰۱، استیل ۳۰۲، استیل ۳۰۳، استیل ۳۰۴، استیل ۳۰۵، استیل ۳۰۸، استیل ۳۰۹، استنلس استیل ۳۱۰ تا گرید های بالاتر فولاد ضد زنگ مثل استنلس استیل ۴۴۰ که خاص محصوب میشوند.

بیشترین جنس مصرفی این قطعات فولاد ضد زنگ و فولاد سخت کاری شده است ولی برخی جنس های دیگر نصبت به شرایط و محل نصب نیز تولید و به مصرف میرسد از جمله جنس های فولاد کربن، مسی، برنجی، آلومینیومی، تیتانیوم، پلاستیکی که جزو موارد خاص هستند.

نکات مهم ابعاد و اندازه ها

پین های استوانه ای فولادی، آهنی، استیل به صورت استاندارد از قطر ۳ میلی متر تا ۲۵ میلی متر عرضه میشوند. در صورت نیاز سایزهای دیگر قابل تولید و یا واردات است مانند قطر ۱ میلیمتری و ۲ میلیمتری یا قطر های بزرگتر و ضخیم تر.

طول ها از ۳ تا ۱۲۰ میلی متر اغلب در دسترس هستند و طول هایی غیر از این جزو پین فلزی استوانه ای خاص محصوب میشود که نیاز به تولید یا واردات دارد.

برای جدول اندازه استاندارد کامل، و یا کاتالوگ پین استوانه ای در آینده در همین صفحه  یک نسخه چاپی یا pdf از سمت تیم فروش فنی ما منتشر میشود.

به این مدل پین حجمی استوانه ای نیز گفته میشود و به صورت کاملا سر تا سر تو پر ارائه میشوند. این مدل پیم استوانه ای توپر بیشتر جهت تحمل فشار و بار های نا متوازن و ابزار دقیق مورد استفاده قرار میگیرد که البتی مصارف و کاربرد های بسیار زیاد و مختلف دیگری نیز دارد.

جهت خرید و استعلام قیمت پین استوانه ای تو پر حجمی نیاز به ارائه اطلاعات اولیه به کارشناسان فروش مجموعه میباشد تا خرید درستی داشته باشید و سرعت عمل کار بالا رود. اطلاعاتی همچون:

 • مدل / استاندارد مورد نیاز
 • ابعاد و اندازه (قطر ضخامت + طول)
 • متریال یا جنس مد نظر
 • تعداد مورد نیازی که مصرف دارید
 • اطلاعات جانبی مد نظر شما

اطلاعاتی مانند روکش گالوانیزه داشته باشد یا خیر، منحنی های خاصی داشته باشد یا خیر، چه میزان تلورانس یا اختلاف اندازه مد نظرتان است و مواردی همچنین که در صورت نیاز ذکر شود.

و در صورتی که اطلاعات تخصصی در مورد قطعه نداشته باشید میتوانید با ارسال عکس پین استوانه ای تو پر، یا ارسال نمونه قطعه از بخش فروش ما کمک بگیرید تا قیمت پیم استوانه تو پر مد نظرتان مشخص و ارائه شود.

تمامی مشخصه ها به مانند نمونه توپر است با این تفاوت که مدل پین استوانه ای توخالی به صورت یک استوانه لوله ای بدون چاک و یک سره یا پیوسته است و برخا با نام های دیگری مانند گژن پین به انگلیسی Gudgeon pin و پین پیستون به لاتین Piston pin نیز میگویند. برای تعیین مکان دقیق و هم‌ترازی در سوراخ‌ های حفر شده بیشترین استفاده را دارند.

این قطعه مدلها و خاصیت های مختلفی میتواند داشته باشد مثلا دارای رزوه داخلی باشد و یا شیار و چاک داشته باشد یا خیر، نیمه پر باشند و یک سر بسته مثل din7979 که در این دسته قرار نمیگیرند البته نمونه های شیار دار و بدون شیار و هر نمونه از پیم توخالی فلزی و پلاستیکی توسط مجموعه ما توزیع میشود. 

جهت خرید و استعلام قیمت پین استوانه ای تو خالی لوله ای نیز نیاز به ارائه مشخصات از سمت شما میباشد تا توسط فروشنده های شرکت راهنمایی شوید و استعلام قیمت خدمتتان ارائه شود. این مورد نیز مانند نمونه تو پر است ولی تفاوت اندکی دارد که به شرح زیر است.

علاوه بر اطلاعاتی که قبل تر نصبت به مدل پین توپر فلزی گفته شد موارد زیر نیز ارائه شود:

از لحاظ ابعاد و اندازه فرق دارد باید قطر داخلی یعنی قطر سوراخ داخل و همچنین قطر بیرونی (بیرون به بیرون) که ضخامت کلی است ارائه شود.

لازم به ذکر است اگر اطلاعات تخصصی در مورد قطعه نداشتید، با ارسال تصویر پین استوانه ای تو خالی، یا ارسال نمونه پین فلزی استوانه ای تو خالی از بخش فروش ما کمک بگیرید تا قیمت پیم استوانه تو خالی مد نظرتان استعلام و ارائه شود.

انواع جدول استاندارد پین استوانه ای بدون سر فلزی طبق استاندارد های مختلفی وجود دارد که بر اساس جدول ابعاد و اندازه مانند سایز های متریک، جدول سایز های اینچی، و یا جدول مقاومت ها و میزان تحمل فشار، جدول استاندارد های دین و ایزو و موارد مهم دیگر وجود دارد.

۲۰ مورد از استاندارد های پین استوانه ای فلزی مختلف که واردات یا تولید می شوند و مجموعه ما فروش آن را انجام می نماید شامل موارد زیر می باشد.

 1. DIN 1
 2. DIN 7
 3. DIN 6325
 4. DIN 7346
 5. DIN 7978
 6. DIN7979
 7. DIN 6325
 8. DIN 1474
 9. DIN 1473
 10. DIN 1472
 11. DIN 1471
 12. DIN 1443
 13. DIN 7977
 14. DIN 7346
 15. DIN 1481
 16. DIN 1475
 17. DIN 1444
 18. IS 6669
 19. ISO 2338
 20. ISO 8734

در آینده کاتالوگ پیم استوانه ای از تمامی لحاظ به صورت کامل و جامع در وب سایت قرار خواهیم داد تا افرادی که نیاز به این اطلاعات دارند به آن دسترسی یابند.

در ادامه میتوانید جدول پینهای استوانه ای بدون سر در استاندارد های مختلف و برخی از نمونه های مصرفی را مشاهده نمایید که توسط مجموعه صنایع پیچ و مهره آپادانا توزیع میشود.

خرید پین استوانه ای تو پر، فروش پین استوانه ای تو خالی، انواع پین استوانه گرد، شکل پین دایره ای فلزی، سایز پین گرد ریز

با سابقه حضور بالای ۲۰ سال در تامین و تولید قطعات صنعتی مختلف و تیم فنی و فروش متعهد در کنار تولید کنندگان، مصرف کنندگان، کارخانه ها و شرکت های مختلف و تمام مشتریان عزیزمان میباشیم.

ارائه و توزیع و پخش پین فلزی گرد استوانه ای به صورت عمده و خورده در استاندارد های اروپایی و آسیایی ساخت کشورهایی مانند چین، تایوان، ژاپن، آلمان، انگلیس، ایتالیا، لهستان، آمریکا و دیگر کشورها با بهترین کیفیت و قیمت صورت میپذیرد.

جهت خرید پین استوانه ای ریز و درشت، در مدل های خاص و مصرفی و تولیدی و جنس ها و مارک های مختلف میتوانید با یکی از شعبات شرکت تماس گرفته و ثبت سفارش نمایید.

⭐ صنایع پیچ و مهره آپادانا مرکز تخصصی فروش پین صنعتی استوانه ای گرد و دیگر مدل های مختلف خارجی و ایرانی.

در ادامه یک مدل جدول پیم استوانه ای مدل تو پر را از لحاظ استاندارد سایز به میلیمتر (mm) که قطر های بدنه را نمایش میدهد میتوانید مشاهده نمایید.

در جدول سایزبندی از ریزترین پیم استوانه ای با قطر دو میلیمتر تا درشت ترین پیم استوانه ای با قطر دوازده میلیمتر را میتوانید مشاهده نمایید البته انواع سایز های پیم استوانه ای شکل در سایز های بزرگتر و حتی قطر ۱ میلیمتری نیز وجود دارد که جزو ابعاد بسیار خاص محصوب میشوند.

در ادامه جدول سایز پین های استوانه ای فلزی گرد توپر یا تو خالی از لحاظ طولی و ارتفاع را میتوانید مشاهده نمایید که برخی از ابعاد مصرفی ارائه شده است و از طول های کوچک سه میلیمتری شروع شده است تا به طول های بیشتر که میتوان بازدید نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید پین فلزی استوانه ای تو پر کوچک و بزرگ و یا خرید پین فلزی استوانه ای تو خالی کوچک و بزرگ در جنس های مختلف از قبیل:

پین گرد فولادی خشکه، پین گرد فولادی ضد زنگ، پین گرد فولاد کربن، پین گرد استنلس استیل، پین گرد استیل، پین گرد آهن، پین گرد مس، پین گرد برنجی، پین گرد آلومینیوم، پین گرد تیتانیوم، پین گرد برنز، پین گرد پلاستیکی و دیگر آلیاژهای خاص با متریال های ویژه.

با شماره دفتر فروش شعبه یک شرکت تماس حاصل نمایید. ارسال به تمام نقاط کشور در کمترین زمان امکان پذیر میباشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «پین استوانه ای فلزی»

 1. فیاض استادی

  یک مدل پین ریز استوانه پر دارم سرش پخی داره چطور عکسشو براتون بفرستم ببینید دارین تعداد بالا میخام اگه زود جواب بدید عجله ای هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

پیمایش به بالا